Hakkımızda

1980'li yılların sonunda dernek olarak başlayan çalışmalar, 1996 yılında 45 kişilik bir kurucular kurulu ile vakıf statüsüne kavuşmuştur. Kuruluşundan itibaren, hayırsever hemşerilerimizden merhum Muzaffer Özlen’in Kızılay/karanfil sokakta vakfımıza tahsis ettiği dairede faaliyete başlamış ve daha sonra Sıhhıye semtinde kiralık bir dairede faaliyetini sürdürmeye çalışmıştır. Yönetsel ve finansal sıkıntılar yaşayan vakfımızda 2001 yılında yapılan yönetim değişikliği sonunda, yeni yönetim Vali Hakkı TEKE başkanlığında oluşmuştur. Yönetim Kurulu Başkanı Vali Hakkı Teke’nin büyük gayretleri, Devlet Bakanı Sayın Mehmet Keçeciler’in destekleri ile hayırsever işadamı merhum Saffet Ulusoy, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Konya Şeker Fabrikası ve merhum Muzaffer Özlen’in maddi katkıları ile şu anda faaliyetini sürdürdüğü İzmir 2 caddesi No:44/8 Kızılay’ da bulunan hizmet binasına kavuşmuş ve KONEV kısa adını almıştır.

Hizmet binasının alınarak faaliyete geçirilmesinden sonra, vakfın yönetimine talep artmış ve yapılan olağanüstü genel kurul sonunda yönetim daha öncede yönetimde bulunmuş kişilere geçmiştir. 2002 yılından Mayıs/2010 tarihine kadar mevcut binada faaliyetini sürdüren vakfımız, bu tarihte yapılan genel kurula tek liste olarak katılan Vali Hakkı Teke başkanlığında Konya Milletvekillerinden oluşan Yönetim Kurulu göreve başlamıştır. 

Göreve başlayan yeni yönetim, günün şartlarına ve yasal prosedüre uygun olarak yeniden yapılanma ve uygulamada aksayan hususların giderilmesi amacıyla, Haziran/ 2010‘da olağanüstü Kurucular Kurulu toplantısı yaparak, vakıf senedinde önemli değişikler gerçekleştirmiştir. Kurucular Kurulu toplantısı sonrası vakıf senedindeki değişikliklerin kesinlik kazanması için yasal prosedür takip edilerek mahkeme kararı ile tescili sağlanmıştır. Böylece yeni vakıf senedi kesinlik kazanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Bu olağanüstü genel kurul ile aynı zamanda vakfımızda usulsüz olarak kurucular kurulu üyesi gibi işlem gören ancak hiçbir resmi kaydı olmayanların gerçek üyelik durumları ortaya çıkmış ve kurucular kurulu üyesi olmadıkları hususu duyurulmuştur. Daha sonra yapılan olağan genel kurullarımızda, çeşitli nedenlerde boşalan vakıf kurucular kurulu üyeliklerine, vakıf resmi senedindeki şartları yerine getiren hemşerilerimiz   getirilmiştir. Bu uygulamaya resmi senedimizdeki hükümlere göre bundan sonra da aynı şekilde devam edilecektir.

Fiziki şartları da yenilenen vakfımıza yeni bir kütüphane ve yaklaşık 100-150 kişilik bir konferans salonu kazandırmış bulunmaktayız. Genel Sekreterimiz Yahya Erecekler'in yönetimi altında vakıf genel merkezimiz  değerli   hemşehri ve dostlarımızın hizmetine devam etmektedir.

Vakfımızın internet sitesi (www.konev.org.tr) yeniden düzenlenerek faal hale getirilmiştir. KONEV'e katılmak ve katkıda bulunmak isteyen hemşerilerimize buradan da  hizmet sunulmaktadır. İnternette sitemiz üzerinden başlatmış bulunduğumuz üyelik başvuruları hızla ve artarak devam etmektedir. 

Vakfımız 2010 yılından itibaren her yıl düzenli olarak 100 civarında Ankara’da Üniversite eğitimi yapan Konya’lı öğrencimize burs vermektedir. Bu sayı her yıl hayırsever  hemşerilerimizin artan katkılarını ile artmaktadır Vakfımıza sürekli ve düzenli gelir getirici unsurların eklenmesi çalışmalarımız aralıksız sürmektedir. Bu çerçevede, Ankara’da Çankaya’da Doğukent Bulvarı’ndan Mühye Köyüne inerken hemen yolun sağında, yeni yapılacak Orman Bölge Müdürlüğünün tam karşısında 62 dekarlık bir alanı B tipi mesire yeri olarak Orman Genel Müdürlüğünden 29 yıllığına kiralamış bulunmaktayız. Proje çalışmaları son aşamadadır. İnşaallah önümüzdeki günlerde inşaata çalışmalarına başlayıp kısa sürede bitirmeye çalışılacaktır.

Vakfımıza sürekli ve düzenli gelir getirici unsurların eklenmesi hususunda benzer çalışmalarımız aralıksız sürmektedir. İnşaallah bu hususta da önümüzdeki  günlerde sevindirici yeni açıklarımız olacaktır.Yeni bir ivme kazanarak faaliyetlerine devam eden vakfımız önümüzde ki dönemde yenilenme sürecini hızla tamamlayarak hizmetlerine siz değerli hemşehrilerimiz ve mensuplarımızın artan ilgi ve destekleri  ile  devam edecektir.