Önyüklemeyi Sonlandır
  0 (312) 419 42 43

 

KONEV AİLESİ NİSAN AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

KONEV’ in her ayın ilk cumartesi günü bursiyerlerimiz ve Konyalı misafirlerimizin katılımı ile gerçekleştirdiği toplantı 7 Nisan cumartesi günü vakfın merkez binasında saat 14:00’ de gerçekleşti. Bu ay ki toplantımızın özel misafiri Refik TUZCUOĞLU oldu.

TUZCUOĞLU,  konuşmasına Konyalı gençlerle buluşmak bizim içinde büyük saadet oldu sözüyle başladı. Gençlik bir insanın ilkbaharı gibidir. İnsan bu çağlar da ne ekiyorsa onu biçiyor. Toplumların geleceği aslında gençliğin hangi işlerle meşgul olduğundan yola çıkılarak bir öngörü de bulunulabilir. Hakim milletlerle mahkum milletler arasındaki fark bir avuç yetişmiş insan farkıdır. Bugün nesiller, kendilerini alanlarında yetiştirirlerse bu ülkenin geleceği o denli parlak olacaktır.

TUZCUOĞLU konuşmasına bir anektod ile devam eder. Sokratese ilim öğrenmek için bir  genç gelir. Sokrates gencin kafasını suyun içine sokar. Baygınlık geçiren genç ilim öğrenmeye gelmiştim sen bana zulmettin diye söylenir. Sokrates cevabı, olarak başın suyun içindeyken en çok nefes almayı istedin. Eğer bilgiyi böyle nefes almak gibi isteyecek olursan o zaman benim öğrencim olabilirsin, şeklindedir.

Gençliğinde gazetecilik yaptığını belirten TUZCUOĞLU, günün birinde şehircililikle buluştuk. Şehirciliğin felsefi ve icraatlar olmak üzere iki boyutu var. TUZCUOĞLU, bizzat yürüttüğü “Şehir 2023” adlı projesinden bahsetti. Türkiye’nin yeni şehir vizyonunu geliştirmek adına yaptıklarını belirtti. Ortaya çıkan insan, mekan ve şehir kavramlarına dikkat çekti.  Sanat da ve şiir de zirve olan Şeyh Galib’in dizeleriyle insanı tanımladı. “Sen kendine iyi bak sen sıradan bir varlık değilsin, sen alemin özüsün.” İnsan hayatı, doğumundan ölümüne kadar  mekanlarda geçer. İnsanın evrilmesi mekanlara bağlılıdır. TUZCUOĞLU mekan için “Bir fani diyardayız. Bu fani diyarda mekanlardan geçiyoruz. Öncesi ve sonrası olmayana doğru bir yolculuğumuz var.” şeklinde kaleme aldığı dizelerini paylaştı. Mekanların biraya geldiği o ahenkli birlikteliğe şehir diyoruz. İnsanlar bu şehirler de ve bu mekanlarda kişilik ve kimliğini oluşturuyorlar. İnsanları var eden ve ayakta tutan bu şehirlerin değerlerine sahip çıkmalıyız. Kitaplarını okuduğu Kadir Mısıroğlu’yla tanışma hikayesini anlattı. Her bir kelimenin insan ruhunda bir çağırışımı olur. İnsanlar kelimelerle düşünür, nasihatlerine dikkat çekti. Kelimelerden yola çıkarak şehir ve kent kavramlarının üzerinde durdu. Şehir kavramı, kültür ve medeniyet havzamıza ait bir ifadedir. Kent kavramı ise modernitenin ürettiği bir kavramdır. Şehrin irtibatı ilişkiseldir. Kentin ise irtibatı işlevseldir.

TUZCUOĞLU, şehir ve çağdaş kapitalizmin önemli teorisyenlerinden Marx Weber’in görüşlerine değindi. Weber; şehri ticaretin, finansın ve demokrasinin döndüğü bir dünya olarak görür. Tasnif ettiği şehir kavramları da tüketici şehirler, tarım şehirleri, ticari şehirler ve üretici şehirlerdir. Sunumun devamında TUZCUOĞLU, örnek olarak ressamların ve fotoğraf sanatçılarının şehir tasniflerine yer verdi.Bugün Batının geldiği son nokta; kalkınmayı başardık, teknoloji gelişti lakin insanı kaybettik şeklindedir. Bu duruma Şef Seattle’ın mesajı: “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Son olarak TUZCUOĞLU, şehirlerdeki bu yabancılaşmaya bu gidişe dur diyecek ahlaki ilkelere Mevlana’nın yedi öğüdüyle cevap verdi . Farabi’nin “bir şehirde ne kadar erdemli, bilgili insan varsa o şehrin kalkınmışlığı onunla ölçülür”. tespitinin insanlık için önemini vurguladı. Soruları titizlikle cevaplayan TUZCUOĞLU renki sunumuyla katılımcıların alkışını topladı.

Toplantının sonunda KONEV Başkanı Vali TEKE, Refik TUZCUOĞLU’na teşekkür etti ardından teşekkür belgesi takdim etti.

Konferanstan ardından bursiyerlerimizden Sefa Tülek “Mecelle”, salih Arslan “İletişimde  Beden Dilinin Önemi” başlıklı tezlerini  başarılı bir şekilde sundular.

ESRA AKDAN/GENÇ KONEV

 

 

 

 

 

İzmir 2 Caddesi No.44/8 Kızılay Çankaya / ANKARA

Çalışma Saatleri
 • Pzt - Cuma :
  10.00 - 16.00
 • Cmt :
  11.00 - 17.00
 • Pazar :
  Kapalı
 • Resmi Tatiller :
  Kapalı
Üyemiz Olun
Bizi Arayın
0 (312) 419 42 43
Bize Sosyal Medyadan ulaşın